telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie badania wykonuje się w diagnostyce dróg rodnych?

Podstawowe badania ginekologiczne każda kobieta powinna profilaktycznie wykonywać raz w roku. Mało kto lubi przychodzić do gabinetu ginekologicznego, ale tylko jeżeli uda się zachować regularność w przeprowadzaniu takich wizyt można mieć pewność, że jesteśmy zdrowe. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej napiszemy, z jakich elementów może się składać diagnostyka dróg rodnych.

Na początku podstawowe badanie ginekologiczne

Głównym elementem każdej wizyty u ginekologa jest podstawowe badanie ginekologiczne. Składa się ono z dwóch elementów: wywiadu z pacjentką oraz z badania przedmiotowego i ma na celu wykrycie ewentualnych powstałych patologii w obrębie dróg rodnych. Badanie przedmiotowe najczęściej jest wykonywane przez pochwę (czyli per vaginam), ale w określonych przypadkach może być również wykonane przez odbytnicę (czyli per rectum).

Pierwszym etapem badania ginekologicznego jest zawsze dokładny wywiad z pacjentką, w trakcie którego lekarz pyta o generalny stan zdrowia oraz o to, czy pacjentka w ostatnim czasie nie zauważyła u siebie żadnych niepokojących objawów. Każda przekazana lekarzowi informacja może mieć duże znaczenie, dlatego przed wizytą u ginekologa warto jest się do takiej rozmowy przygotować, np. poprzez zabranie ze sobą wyników wszystkich wykonywanych w ostatnim czasie badań oraz listy przyjmowanych leków.

Po rozmowie lekarz przystępuje do badania przedmiotowego. Rozpoczyna od oglądania sromu i okolic krocza, a następnie ogląda ściany pochwy i tarczę szyjki macicy. W tym celu musi wprowadzić do pochwy wziernik. Jeżeli istnieją jakieś wskazania, w tym momencie pobierane są także ewentualne wymazy, które pozwolą na przeprowadzenia dalszych badań laboratoryjnych. Następnie wziernik jest wyjmowany i ginekolog przystępuje do badania wewnętrznego, które polega na sprawdzeniu za pomocą palców sklepienia pochwy, szyjki macicy oraz jej zewnętrznego ujścia. W tym samym momencie drugą rękę kładzie na podbrzuszu pacjentki i sprawdza położenie macicy. Badanie to nazywa się badaniem dwuręcznym. Jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na określenie wielkości, konsystencji oraz bolesności jajników i jajowodów. Takie badania mogą być wykonywane u kobiet w każdym wieku i mogą być wielokrotnie powtarzane, ponieważ nie wiążą się dla pacjentek z żadnym ryzykiem.

Wskazane wyżej elementy nie są jednak jedynymi stosowanymi metodami diagnostyki dróg rodnych. W niektórych przypadkach, przede wszystkim, żeby umożliwić uzyskanie bardziej dokładnych danych oraz w przypadku zaobserwowania jakichś niepokojących objawów, badanie może być jeszcze rozszerzone o wykonanie kolposkopii, badania USG dróg rodnych oraz histeroskopii. Czasami wykonuje się również badanie cytologiczne oraz rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Na czym polega kolposkopia?

To badanie wykonywane jest przy użyciu kolposkopu i ma na celu ocenę powstałych zmian chorobowych i wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy, który na tym etapie jest jeszcze niemal w 100 procentach wyleczalny. W trakcie badania oglądana jest dolna część kanału szyjki macicy oraz pochwa i srom. Kolposkop umożliwia otrzymanie, powiększonego 30-krotnie trójwymiarowego obrazu. Samo badanie polega na wprowadzenie wziernika, który uwidacznia pochwową część szyjki macicy, a następnie obejrzenie za pomocą kolposkopu pokrywającą szyjkę macicy wydzielinę. W razie potrzeby, np. podejrzenia wystąpienia zmian nowotworowych albo dużego stopnia dysplazji, po podaniu pacjentce znieczulenia w trakcie badania pobiera się wyskrobiny z kanału szyjki macicy oraz wycinek celowany, które posłużą do wykonania dalszych badań.

Badanie USG dróg rodnych

Drugim istotnym badaniem dodatkowym jest badanie ultrasonograficzne w postaci USG ginekologiczne. Wykonuje się je w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat budowy narządów miednicy mniejszej i przestrzeni zaotrzewnej oraz dokładnej lokalizacji ewentualnych zmian chorobowych. Badanie USG umożliwia również ocenę dotychczasowego przebiegu prowadzonego leczenia. Badanie ultrasonograficzne można wykonać metodą przezbrzuszną (TA) lub metodą przezpochwową (TV). Co istotne, pacjentki, u których wykonywane jest badanie USG brzuszne, muszą mieć wypełniony pęcherz moczowy.

W jakim celu wykonywana jest histeroskopia?

Badanie wykonuje się przy użyciu histeroskopu, który umożliwia obejrzenie w powiększeniu jamy macicy. Narzędzie to jest wprowadzane przez pochwę do szyjki, a następnie do jamy macicy. Poprzez użycie dodatkowych narzędzi i instrumentów, w trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków do późniejszego badania histopatologicznego. W trakcie badania możliwe jest również przeprowadzenie mało skomplikowanych zabiegów leczniczych. Histeroskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Wskazaniami do badania jest przede wszystkim występowanie krwawień o nieustalonej etiologii, ale również wady macicy i podejrzenie powstania zrostów wewnątrzmacicznych

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.